Czy na lokacie bankowej da się zarobić?

Oszczędzanie nie dla każdego jest czymś oczywistym. Wiele osób ma opory przed tym, żeby swoje pieniądze powierzać bankowi. Obawy są różne. Jedne dotyczą po prostu tego, że dana osoba nie ufa bankom, inne na przykład tego, że ktoś uważa, że nie warto w to inwestować, bo zysk jest zbyt mały. Czy to prawda? Otóż niekoniecznie. Mitu o tym, że pieniądze w banku nie są bezpieczne nawet nie ma potrzeby obalać. Jeśli oddajemy pieniądze na lokatę – możemy po prostu być pewni, że pieniądze nie znikną. Oczywiście dotyczy to miejsc pewnych. Co jednak z zyskiem? Czy faktycznie tak mało możemy na tym zarobić? Wszystko zależy tak naprawdę od tego, jak dużą gotówką dysponujemy oraz jakie warunki oferuje nam konkretna lokata bankowa. Nie każda jest tak samo oprocentowana. Różne są również stopy oprocentowania. Przykładowo – gdy dysponujemy około dwoma tysiącami złotych, po pół roku możemy się liczyć z zyskiem około 32 złotych. Mało? A ile zarobią pieniądze, które trzymasz w domu w jakiejś książce? Oczywiście – nic. Taka kwota nie jest może duża, ale przecież to tylko jeden z przykładów. Na lokacie złożyć możemy dużo większe kwoty. Odpowiednio dysponując finansami domowymi z pewnością jesteśmy w stanie odkładać znacznie więcej. To ważne, gdyż dobrze jest być ubezpieczonym na wypadek, gdybyś nagle potrzebował pewnej sumy pieniędzy – na przykład gdy zepsuje Ci się samochód. W takich wypadkach dobrą propozycją lokaty jest lokata progresywna. Na tę lokatę możesz wpłacić tyle pieniędzy, ile chcesz, ale możesz również dokładać je tak często, jak tego chcesz. Dlatego jest to przydatna lokata dla gospodarstwa domowego – regularne oszczędzanie pewnej kwoty pozwala zabezpieczyć się na przyszłość, a na dodatek pozwala pomnażać już odłożone pieniądze.

Lokata dynamiczna

Załóżmy, że nie chcesz lokaty progresywnej. Chcesz po prostu, żeby Twoje pieniądze pomnażały się, ale jednocześnie, abyś miał dostęp do nich w każdej chwili – nie wiesz w końcu, kiedy mogą Ci się stać potrzebne. Nie chcesz również utracić już uzbieranych odsetek. Brzmi znajomo? W takim razie odpowiedni pomysł dla Ciebie to lokata dynamiczna. Dzięki niej masz stały dostęp do swoich pieniędzy, gdybyś nagle ich potrzebował. Jeśli jednak ich nie wypłacasz – zarabiają na siebie – z każdym miesiącem coraz więcej! Stopa procentowa na takiej lokacie rośnie z każdym miesiącem oszczędzania. Masz pewność, że gdy pieniądze będą Ci potrzebne – będziesz mógł z nich korzystać, a jednocześnie wiesz, że jeśli ich nie użyjesz – zanotujesz zysk. To proste i bardzo wygodne rozwiązanie zwłaszcza, jeśli nie dysponujesz bardzo dużą ilością gotówki.

Inne rodzaje lokat

Poza lokatami dynamiczną czy progresywną istnieje oczywiście także inne lokaty bankowe. Lokata typu overnight na przykład pozwala nam na korzystanie z naszych środków w ciągu dnia, na noc z kolei – gdy my śpimy – pieniądze są zamrożone. Wtedy bank korzysta z nich, prowadząc różne operacje finansowe. To wygodna opcja lokowania pieniędzy, gdy chcemy być pewni, że w ciągu dnia możemy korzystać z naszych pieniędzy. Niedostępne są tylko wtedy, gdy śpimy.

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.