Jak sprawić, by kredyt samochodowy był dla nas satysfakcjonujący?

Nie ma to jak spłacać kredyt, który jest dla naszych finansów zbędnym obciążeniem. Oczywiście nie chodzi tu o zasadność zaciągania takiego kredytu, lecz o jego przyjęty wariant, czy też wartość towarzyszących mu kosztów. Zależność ta dotyczy przede wszystkim kredytów samochodowych, gdyż to one mogą być – w zależności od potrzeb – dość elastycznie modyfikowane przez kredytobiorców. Na co zatem zwracać uwagę przy doborze optymalnego kredytu samochodowego dla siebie?

Cechy dobrego kredytu – co zrobić, żeby być zadowolonym?

Samochód optymalny dla siebie! Wybierając kredytowany samochód, warto zwrócić uwagę na wszystkie powiązane z nim funkcje. Nabywanie auta, które jest wyposażone w szereg niepotrzebnych nam funkcji, jest po prostu nieekonomiczne i prowadzi do multiplikacji niepotrzebnych kosztów. Będą one miały przełożenie na wysokość miesięcznej raty!

Wkład własny to podstawa! Zaciągając kredyt samochodowy, trzeba posiadać określony wkład własny. Oczywiście jego wysokość zależy od przyjętego modelu spłaty, ale – bądźmy szczerzy – większość osób zaciąga kredyt, który jest spłacany w comiesięcznych ratach. Określając więc wysokość wkładu własnego, warto „odstawić sobie” coś na boku. Zwłaszcza, że w przyszłości może się okazać, że nowe auto wygeneruje wręcz zaskakujące wydatki.

Wysokość raty. Wybierając kredyt dla siebie, warto pamiętać o odpowiednim przeliczeniu optymalnej dla siebie wysokości raty. Co prawda kredytobiorca jest zachęcany do tego, by spłacić zobowiązanie w jak najkrótszym czasie, ale wiąże się to z chęcią podwyższenia zysków z tytułu spłaty odsetek. Warto więc wybrać kredyt, którego raty nie tylko nie obciążą tak bardzo domowego budżetu, ale przede wszystkim umożliwią w miarę szybkie i sprawne zwrócenie pożyczonych środków.

Nie można też zapominać, że na decyzję o zaciągnięciu kredytu samochodowego, wpływ powinno mieć również to, w jakich realiach gospodarczych jest on zaciągany! Z punktu widzenia kredytobiorcy, bardzo korzystna pod tym względem jest pierwsza połowa 2021 roku, gdyż wszystkie prognozy wskazują, że dobrze znane wszystkim stopy procentowe, utrzymają się jeszcze przez co najmniej kilka lat. Wiążą się one rzecz jasna z bardzo małymi kosztami zobowiązania…

Podsumowując, odpowiedni kredyt samochodowy powinien być przede wszystkim… przemyślany. Bez tego trudno być zadowolonym z zaciągniętego zobowiązania. Zwłaszcza, jeśli nie chce się płacić za to, co w gruncie rzeczy jest niepotrzebne, gdyż może to nadwyrężyć płynność finansową gospodarstwa domowego.

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.