Podstawowe elementy zdolności kredytowej przy kredycie hipotecznym

Instytucje bankowe dokładnie analizują zdolność kredytową osób, które starają się o przyznanie kredytu hipotecznego. Nie ulega wątpliwości, że trzeba wiedzieć, co ma wpływ na to, jak prezentuje się nasza zdolność kredytowa. Może nam to pomóc, między innymi, w ocenie swoich szans na uzyskanie tego rodzaju zadłużenia. Zawsze trzeba jednak pamiętać o tym, aby samodzielnie również przyjrzeć się detalom związanym z sytuacją w naszym budżecie. To nasze finanse decydują bowiem o tym, czy w ogóle możemy starać się o kredyt hipoteczny. Długi trzeba bowiem spłacać, a my musimy być w stanie robić to terminowo.

Historia kredytowa i możliwości dotyczące wkładu własnego

Banki biorą pod uwagę naszą historię kredytową, do której dostęp uzyskują za pośrednictwem specjalistycznych baz danych gromadzących takie informacje. Patrzy się tutaj na to, jak w przeszłości wywiązywaliśmy się z obowiązków spłaty rat oraz czy aktualnie mamy na swoim koncie inne zadłużenia. Pusta historia kredytowa wcale nie jest dla banków pozytywnym zjawiskiem, ponieważ wówczas są one pozbawione szeregu danych. Przy ocenie zdolności kredytowej ważne jest również to, ile wkładu własnego możemy wnieść do kredytu hipotecznego. Ten aspekt także wyrabia pogląd instytucji bankowych na naszą sytuację finansową.

Bilans zarobków i wydatków potencjalnego kredytobiorcy

Na podstawie dokumentów, które będziemy zobowiązani dostarczyć bankowi, dokonuje on też oceny naszego budżetu w sferze zarobków i wydatków. Patrzy więc na to, ile zarabiamy oraz czy nasze przychody są regularne. Forma zarobkowania również ma znaczenie, ponieważ nieraz jest ona związana ze stabilnością przychodów. Warto pamiętać o tym, że aktualnie umowa o pracę nie jest jedyną opcją uprawniającą do uzyskania kredytu hipotecznego. Wszystko zależy jednak od wymogów stawianych przez bank. Jeśli chodzi o wydatki, znaczenie mają takie kwestie jak chociażby to, ile osób mamy na utrzymaniu. Instytucje bankowe mogą od nas wymagać złożenia stosownych oświadczeń, czy też dostarczenia dokumentów potwierdzających źródło i wysokość zarobków. Trzeba się na to przygotować, ponieważ weryfikacja zdolności kredytowej ma kluczowy wpływ na decyzję banku o przyznaniu lub odmowie kredytu hipotecznego, a także na warunki zobowiązania, jakie instytucja bankowa będzie mogła nam zaproponować.

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.